Vyhledat
  • Eliška

Jaroslav Košťák

Za recepturou našeho piva Czech Lion stojí náš sládek Jarda Košťák.

Jarda vystudoval pivovarskou průmyslovku v Podskalské ulici, kde odmaturoval v oboru sládek - sladovník. Školu mu vybral tatínek, který miloval pivo a chtěl mít ze svého syna sládka. Poté se Jarda ihned začal věnovat svému řemeslu a prošel velkými i malými pivovary jako například Klášter, Svijany, Popovice nebo Plzeň. Nejdéle setrval Jarda v Kounickém pivovaru a ve Velkých Popovicích, kde působil po dobu šesti let. Dle něj jsou důležité zkušenosti jak z velkých, tak malých pivovarů. Z velkého pivovaru se Jarda naučil míchat pivo tak, aby bylo vždy stejné. U malých pivovarů je ale podle něj hezčí, že si člověk projde celým procesem - jak říká i sám Jarda, je to hodně manuální a fyzicky náročná práce.


Jarda vaří pivo společně s naším druhým sládkem Honzou většinou tři dny v týdnu. Během tohoto vaření navaří zhruba 30 hektolitrů piva. Honza i Jarda musí mezi sebou velmi dobře komunikovat, jelikož oni jsou jediní dva, kteří zodpovídají za celý proces - od začátku vaření piva až k tomu, kdy je pivo na čepu. A také jsou to naši jediní dva sládci, tudíž musí vyladit svůj volný čas s prací a vzájemně se střídat. Jardovi se s Honzou spolupracuje více než dobře, je velmi spokojený s tím, že si vždy vyjdou vstříc a vzájemně se doplňují.

Time management je u našich sládků naprosto klíčový, jelikož pivo nikdy nesmí dojít.Pivo Czech Lion je Jardova receptura, která vznikla přímo pro Pivovar Národní. Standardně nabízíme nefiltrovaný světlý ležák 11, filtrovaný světlý ležák 11 a polotmavou 13. Všechna tato piva jsou spodně kvašená a k jejich výrobě se používá žatecký chmel, konkrétně poloraný červeňák. Každý měsíc vaří Honza s Jardou speciály - IPA nebo ALE apod., což jsou piva svrchně kvašená a u kterých také používají jiný druh chmelu - většinou to jsou chmely americké, jelikož jsou aromatičtější.


Jarda má dvě děti - dceru a syna. Jeho syn zdědil po otci nejenom jméno, ale začíná dědit i lásku k pivu. Je mu sice teprve dvanáct, ale tatínkovo řemeslo si zamiloval a často do Pivovaru chodí koukat tatínkovi pod ruce.
39 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Pivovar Národní s.r.o. |  Národní 8  | Praha 1  |  pivovar@pivovarnarodni.cz
Odpovědný vedoucí: Lukáš Čížek. Provozovatel: PIVOVAR NÁRODNÍ TŘÍDA s.r.o., Na Poříčí 1042/16, Praha 1. IČO: 03453596. MS v Praze C 231975
.